Vážení a milí diváci, ano, je to tu. Po loňské dávce léčivek z Klicperovy loučky, namíchaných přímo pro vás v osmi premiérách, a po předloňském divadelním meníčku z Restaurace U Klicperovy hlavičky, je tu nová nabídka titulů pro sezonu 2015 / 2016!!! Tentokrát vás nebudeme léčit, krmit ani napájet. Během příštího divadelního roku vás totiž hodláme vzdělávat v naší specializované Klicperově univerzitě čtvrtého věku!!! V sedmi předmětech, které se pro vás otevřou v premiérách na hlavní scéně a ve Studiu Beseda, se tak s námi můžete stát studenty speciální Klicperovy divácké akademie, školy, ve které nejsou propadlíci ani dozory na chodbách, univerzity, která své studenty plní divadelní radostí, zážitky a vzděláním, vedoucímu až ke kýženému titulu KsD. – tedy KLICPEROVA SPOKOJENÉHO DIVÁKA! Je mi ctí představit vám nyní sedm našich premiér, sedm kurzů, požehnaných naším emeritním rektorem Václavem Klimentem Klicperou. Užijte si s námi akademický divadelní rok 2015 / 2016!
Za Klicperovu univerzitu čtvrtého věku
MgA. et BcA. Jana Slouková, proděkanka pro dramaturgii
Název předmětu: ZLOČIN A TREST PO ČESKU Doporučená literatura: K. L. Kukla: Pražské bahno, Kol. autorů: Vina a já, Rada Vacátko: Shimmi a tango hříšné Prahy. Vyučující: doc. David Šiktanc
FRANTIŠEK LANGER
„Když ty jsi takovej strašně hezkej kluk!“
Hra Františka Langera z roku 1925, která popisuje příběh chudých milenců z pražské periférie. Číšník a tanečník Franci se po návratu z vězení potkává s prostitutkou Annou. Společně jim svitne naděje na lepší život, v cestě jim však stojí jeden zločin a vlastní svědomí… Periférie měla svou českou premiéru v únoru 1925 v Divadle na Vinohradech a od té doby byla mnohokrát uvedena nejen v Čechách, ale i v Rakousku, Srbsku, v Anglii, Nizozemsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Estonsku, Maďarsku, Itálii, Rumunsku, ve Švýcarsku, ve Francii, v Polsku, ve Spojených státech a v Německu, kde se hrála v třiceti šesti divadlech. Jaká je síla viny? Kam až jsme ochotni zajít z lásky? Je možné vystoupit z vlastního stínu? A jak že je to s tím zločinem a trestem? Česká odpověď F. M. Dostojevskému a Sigmundu Freudovi. Slavné drama Františka Langera a jeho osobitý pohled na hříšné lidi města pražského. Užijte si s námi lásku, vášeň, zločin a trest v předválečné tančírně!!! „Abyste věděli, jaké mám štěstí. A protože se tím chci chlubit. Když to neříkám, je mi, jako bych o tom sám nevěděl. Musím o tom povídat, křičet… Třebas vám!“
Premiéra 17. října 2015 na hlavní scéně v režii Davida Šiktance.
Název předmětu: RODINNÁ VÝCHOVA PRO POKROČILÉ Doporučená literatura: Barbara Westonová: Mami, mám tě ráda, Kolektiv dobrodruhů: Americkým středozápadem, Karel Nešpor: Návykové chování a závislost. Vyučující: doc. Tereza Karpianus
TRACY LETTS
„Srpen... tvůj měsíc. Kobylky řádí. Letní žalm se změnil v letní hněv. Tam venku je teprve srpen. Tady uvnitř... kdo ví?“
Strhující drama jedné rodiny. Hra Tracyho Lettse, ověnčená Pulitzerovou cenou za rok 2008, pokračuje v nejlepší linii americké dramatiky. Otec, úspěšný profesor a básník, zmizel. Jeho žena Vivien je závislá na lécích a vlastní schopnosti ničit vše kolem sebe, do domu se sjíždějí jejich dospělé dcery s partnery a pusté sídlo na americkém Středozápadě se tak stane dějištěm rodinného dramatu, kořeněného však notnou dávkou sarkastického humoru. Všichni členové tohoto klanu se před našima očima musí vyrovnat nejen s vlastními jizvami a prohrami, ale i touhou po lásce a štěstí, rodinná tajemství postupně vycházejí najevo, venku je dusný srpen, a vše sleduje mlčenlivá indiánská hospodyně Johnna…. Silný příběh o kolapsu hodnot, o zoufalé snaze udržet vztahy nad vodou, o krutosti lásky, marném úsilí vychovat děti, o starých vinách a velké úzkosti ze života, baví i svou drsnou ironií a nabízí mimořádné herecké příležitosti. Podle této divadelní hry byl natočený také film Blízko od sebe, oceněný dvěma Oscary pro Meryl Streep a Julii Roberts v hlavních rolích.
Premiéra 31. října 2015 na hlavní scéně v režii Terezy Karpianus.
Název předmětu: UMĚNÍ ŽÍT, SNAHA A REALIZACE Doporučená literatura: Kolektiv optimistů: Co tě přesahuje, to tě posílí, Jola Bohumila: Nehci být dospělá, Kolektiv psychoanalytiků: Poznej sám sebe. Vyučující: Jan Frič, PhD. et ThD.
LENKA LAGRONOVÁ
„Nedalo by se napsat něco o milosrdenství? - To ti nikde nevezmou. Všude chtěj něco o životě. Oni chtějí pořád nějakou srandu nebo něco zamilovanýho. Anebo jak se to všecko rozpadne.“
Divadelní adaptace textu autorky Lenky Lagronové, který původně vznikl pro rozhlas a dostal ocenění pro nejlepší rozhlasovou hru roku 2002. Tři dospělé sestry Jola, Věra a Bohumila se po letech odloučení scházejí v rodném domě. Začínají tak bilancovat svůj vztah k již mrtvým rodičům, své vzájemné radosti, křivdy i vlastní pokusy dospět a žít. Křehký příběh se odehrává v jediné místnosti s notně rozpadajícím se dřevěným sekretářem, neosobním světlem a houstnoucí atmosférou. Všude je tak přítomno nejen haraburdí, které se nechávalo na „lepší příležitost“, ale i spoustu nevyřčených výčitek a otázek. Proč je tak těžké dospět? Jak má člověk překonat pouta vlastní minulosti? A… co by na to řekli naši? „Sekretář. Milovali ho. Byl to jejich sen. – Skleničky…zelený…fialový…zlatý okraje… Hrníčky s fialkama, slunečnice…a nějaký kytky. – Servisy. Tři. Každá jeden. Výbava. A křišťál. Víno, šampus, aperitiv, pivo. Všechno kompletní. Třikrát.“
Premiéra 5. prosince 2015 ve Studiu Beseda v režii Jana Friče.
Název předmětu: MEZI KULTY A KORDY Doporučená literatura: Alexandr Dumas syn: Můj táta klasik. Mylady de Winter: Hodné holky přijdou do nebe, zlobivé, kam chtějí. Kardinál Richelieu: Umění intriky. Vyučující: prof. David Drábek, CSc.
DAVID DRÁBEK PODLE ALEXANDRA DUMASE
„Divačkám zlomíme srdce, divákům přivodíme návrat do chlapectví, chlapcům samotným pak neodbytné puzení šmrdlat zašpičatělými klacky a vykřikovat: Jeden za všechny a všichni za jednoho!“
David Drábek a jeho osobitá parafráze slavné románu. Kdo by neměl literárního hrdinu a jeho zásadního hereckého představitele! Třebas Kabira Bediho coby Sandokana či Gerarda Depardieua jako Cyrana z Bergeracu. Tři mušketýři - tolikrát čtení, tolikrát zahraní. Prababička miluje němou verzi, matka tu Michaelem Yorkem coby D'Artagnanem, dcera pak americký blockbuster. Nu a my se pokusíme o fanfarónský kousek: abyste Athose, Porthose, Aramise a D'Artagnana měli provždy vytetované v šedé kůře mozkové v podobě hradecké!!! Naši herci se na zkouškách rádi nechají pobodat kordy, herečky si nalepí delší řasy než Angelika, markýza víte čeho všeho. Klicperova družina luzného švihu, deklamace, písní a tanců vás dozajista ohromí. Nabídneme psychiatrické portréty kladných i záporných figur a vizuální hody navazující sestersky na naši inscenaci Figarovy svatby. Dále odhalíme vazby, o jakých snad neměl tušení ani sám tatíček Dumas. Je třeba dodávat víc? Kryjte se!!!
Premiéra 19. prosince 2015 na hlavní scéně v režii Davida Drábka
Název předmětu: FLORISTIKA LÁSKY Doporučená literatura: Jean Sol-Partre: Písmo a neon. Duke Ellington: In a Sentimental Mood. Kolektiv biologů: Čeleď leknínovité. Vyučující: PhDr. Lukáš Trpišovský a doc. Martin Kukučka
BORIS VIAN
„Přijdeme pozdě,“ připomněl Colin. - „To nevadí,“ řekla Chloé. „Posuň si zpátky hodinky.“
Divadelní adaptace nejslavnějšího románu Borise Viana. Nevšední milostný příběh nejen pro notorické snílky napsal autor již v roce 1947, větší proslulost však Pěna dní získala až v šedesátých letech a od té doby už její čtenářská přitažlivost nepolevila, umístila se dokonce na desátém místě v žebříčku sta nejdůležitějších knih dvacátého století. Nechte se s námi okouzlit surreálnými výlety do fantazie, touhou, jazzem, láskou, světem obráceným naruby i přítomností v prchavém okamžiku. Pojďte hledat a nacházet humor, ironii, nadpřirozeno, přátelství, sen, krásno, hořkost, absurditu, bezstarostnost a smysl. Objevte fantaskní Paříž a v ní svět plný charakterních myšek i měnících se pokojů. Bohatý mladík Colin vlastní krásný byt a dokonalého šéfkuchaře. Jeho o něco chudší přítel Chick zase neúnavně sbírá a šíří dílo filosofa Jeana Sol-Partra. A miluje svou Alise. Colin zase miluje Chloe. Ta však po svatbě onemocní zvláštní nemocí. V plicích ji vykvete leknín. Léčí se velmi obtížně…a musí mít kolem sebe stále spoustu květin… Užijte si s námi jízdu po vlně vlastní fantazie a touhy!
Premiéra 12. března na hlavní scéně v režii dua SKUTR.
Název předmětu: KAM NÁM KRÁČÍŠ, STARÁ DÁMO? Doporučená literatura: Kolektiv sociologů: Evropa včera a dnes, Kolektiv historiků: Stručné dějiny Evropy, Kolektiv diskutérů na Novinkách.cz: Odpad. Vyučující: Braňo Holiček, PhD.
BRAŇO HOLIČEK, TOMÁŠ JARKOVSKÝ
„Stane se Evropa tím, čím ve skutečnosti je: malým mysem asijské pevniny?“ (Paul Valéry)
Autorský projekt herce a režiséra Braňo Holička, držitele Ceny Alfreda Radoka za Talent roku, jehož domovskou scénou je Studio Ypsilon. Jsou dvě Evropy. Ta první je pyšná na své hodnoty, na svou tradici, na svou kulturu, na svůj blahobyt. Ta druhá se cítí nejistá, ohrožená, chátrající a rozhádaná. Jak se mají k sobě navzájem? Stojíme na prahu katastrofy jako starý Řím, který vyčkává příchodu barbarů, aby do něj jen cvrnkli a ten se zřítil pod vahou svých vlastních chyb? Co jsou ty naše hodnoty? Existují nějaké? Nebo jsme je ztratili? Nebo jen vyšly z módy? Máme právo tváří v tvář ohrožení zrazovat sami sebe? Jaký je rozdíl mezi sebeobranou a sebedestrukcí?
Premiéra 27. února 2016 na hlavní scéně v režii Braňo Holička.
Název předmětu: POTENCIÁL LIDSKÉ FANTAZIE A BRÁNICE Doporučená literatura: Ray Bradbury: Z prachu zrození, Kolektiv eskymáků: Život za polárním kruhem, Kolektiv diváků: David Drábek a jeho léčba smíchem. Vyučující: prof. David Drábek, CSc.
DAVID DRÁBEK
„Byl jsem donedávna chlap jak ořešák. Jak kandelábr. Jak Matterhorn. Rád dávám tyhle přirovnání, to mám z křížovek. Čtyři roky luštím křížovky, střídám hotely, pokouším se ukuchtit lasagne a s napětím čekám, jestli mě najdou. Pokud jo, tak to vezme rychlej konec. Proto zaznamenávám svůj příběh v podobě divadelní hry.“
Dosud neuvedená hra Davida Drábka o posledním násilí v Evropě. Fantaskní putování tří přátel v tajné akci s krycím jménem Sklípkan. Transexuál Nina, dříve Egon, dokáže vycítit přítomnost zla. Nezvhledná učitelka Vonderková, zvaná Želva, pozná, kdy přesně člověk zemře. A podivín Boleslav vyřezává na vlastní pěst zločincům mateřská znaménka, aby neprošli do nebe. Trojice vyvolených hrdinů se pod vedením tajuplného znalce italské kávy Maxe vydává na fantaskní pouť, na misi, která je zavede až do nezmapované oblasti na Sibiři. Žijí tam vážně lachtaní lidé? Co ukrývá Max pod kloboukem? Kdo se točí v kolotoči? A na čem pracují laboratoře v Bruselu? Odpovědi hledejte ve svérázné apokalyptické fantasy Davida Drábka!!!
Premiéra 21. května 2016 na hlavní scéně v režii Davida Drábka.
Na našich stránkách používáme cookies. Díky nim můžeme lépe pochopit, co vás zajímá a jak náš web vidíte. Zároveň nám umožňují snazší tvorbu obsahu a správu webu. Kliknutím na tlačítko „Přijmout vše“ nám dáte souhlas s využíváním souborů Cookies - více zde.