Připravujeme Besedu X

Publikováno dne: 20.12.2022

V příštím roce se do Klicperova divadla vrátí cyklus představení Beseda X. Diváci se mohou v únoru, březnu a dubnu těšit na tři skvělé divadelní zážitky.

Cyklus představení BESEDA X přináší divákům jednou měsíčně ve Studiu Beseda alternativnější, autorské a či dravé projekty hostujících divadel a dělá programovou nabídku Klicperova divadla zajímavější a barevnější. V minulých letech se tento cyklus potkal s pozitivním diváckým ohlasem a na poptávku po takovém druhu dramatiky reaguje i pravidelná dramaturgie Studia Beseda, která má za cíl představit hradeckému publiku práci nejmladší generace českých divadelních režisérů či čerstvých absolventů divadelních škol. Studio Beseda se tak stává místem pro poznání nejnovějších divadelních trendů a nová dramaturgie má za cíl reagovat na aktuální témata, která rezonují ve společnosti. První inscenací této nové dramaturgické linky byla autorská adaptace románu Hermanna Brocha Očarování v režii Ondřeje Štefaňáka. V další sezoně na něj naváže například režisérka Barbara Herz, s jejíž prací se už diváci v rámci cyklu Beseda X měli možnost seznámit (inscenace Jenom matky vědí, o čem ten život je), či čerstvý absolvent pražské DAMU, režisér a oceňovaný autor Tomáš Ráliš. Pravidelná dramaturgie Studia Beseda a cyklus Beseda X tak spolu vytváří organický celek, který divákům přináší potěšení z poznávání a nabízí prostor pro diskuzi a dialog.

První inscenací, který v rámci obnoveného cyklu zavítá do Hradce Králové, je autorský počin pražského nezávislého divadelního souboru MASO Tři heteráni. Soubor Divadla MASO působí v pražském NODU a vyniká radikální divadelní poetikou a silnou generační výpovědí. Autorská inscenace režiséra Adama Skaly Tři heteráni je groteskní pohádka pro dospělé o třech kamarádech, kteří zjistili, že svět už o ně nestojí. Nezbývá jim tedy nic jiného, než vydat se na dobrodružnou výpravu za záchranou světa, kterému rozumí, ve kterém není být heteránem stigma a který je alespoň trochu normální. Diváci se mohou 22. února 2023 ve Studiu Beseda těšit na Jindřišku Dudziakovou, Oskara Hese, Vojtěcha Vodochodského a Vladimíra Pokorného. Začátek představení je v 19:00.

V březnu se do královéhradeckého Studia Beseda vypraví soubor Horáckého divadla v Jihlavě s autorskou inscenací režiséra Jakuba Čermáka a dramaturgyně Barbory Jandové Tajemství, šílenství, podivnost, láska. Za těmito čtyřmi magickými slovy se ukrývají čtyři příběhy mladých hrdinek z povídek Boženy Němcové. Tajemství probouzí dívka Karla ze stejnojmenné povídky, šílenství propadne jedna z nejznámějších a nejmilejších autorčiných hrdinek Viktorka, podivnost je přičítána další známé dívce – divé Báře a ve znamení lásky se odehrává skvělá romantická povídka Sestry. Kvartet čtyř povídek dotváří jedinečná básnická próza Čtyry doby. Na svébytnou divadelní inscenaci, ve které září například Sára Venclovská, Šárka Býčková, Stanislava Hajduková, Lenka Schreiberová, Svetlana Hruškociová, Alexandra Palatínusová a Stanislav Gerstner, se diváci mohou těšit 8. března 2023 od 19:00 ve Studiu Beseda. 

V dubnu přijede pražské Švandovo divadlo s inscenací Zabíjejte popírače klimatických změn. Hra současného australského dramatika Davida Finnigana sleduje jeden den Ministryně pro životní prostředí, která kromě péče o dceru a snášení neustálého tlaku ze strany soukromého sektoru musí svádět tvrdý boj a záchranu australské demokracie a možná i celé planety. Text, který si bere to nejlepší z komedií Quentina Tarantina a rétoriky AlaGora, se strefuje do všech skupin názorového spektra, a proto není další ekologickou agitací, nýbrž satirickou komedií, která odkrývá sílu médií a sociálních sítí a jejich vliv na mínění mnohdy krvelačné veřejnosti. V režii Adama Svozila a Kristýny Jankovcové se diváci mohou těšit na Natálii Řehořovou, Marii Štípkovou, Natašu Bednářovou, Annu Grundmanovou a Luciu Čižinskou. Představení proběhne 14. dubna 2023 od 19:00 ve Studiu Beseda.

Všechna tři představení je možné zakoupit v cenově zvýhodněném předplatitelském balíčku, který je v prodeji od pondělí 19. 12. 2022 v předprodeji Klicperova divadla na Gočárově třídě, nebo on-line prostřednictím odkazu níže.


Zobrazit všechny novinky »