Úklady a láska

Friedrich Schiller

„Milovala jsem - a to je snad hřích?“

Luisa miluje Ferdinanda. Ferdinand miluje Luisu. Luisa a Ferdinand se chtějí vzít. Happy End? Ani zdaleka. Luisa je totiž chudá dcera muzikanta, zatímco Ferdinandův tatínek je prezident a významný šlechtic. A tento bohatý a vlivný politik má se svým synkem zcela jiné plány. A jeho sekretář Wurm má zase plány s Luisou. A i když láska hory přenáší, dokáže si poradit s politikou a pragmatismem? Povede se Luise a Ferdinandovi zpřetrhat nitky, které vedou do rukou mocných? A přijde nakonec ten Happy End? 

Slavná hra německého romantického dramatika a básníka byla ve své době vnímaná jako revoluční čin. Stala se symbolem vzpoury proti zkostnatělému světu konvencí, revoltou mladých a svobodomyslných proti světu dospělých, plném intrik a cynických zákulisních her. V době, kdy nevíme komu a čemu přesně věřit a kdy se ve lži a manipulacích rozplyne rozum i cit, je tato “měšťanská truchlohra” stejně současná, jako byla v roce 1784. 

Slovo režiséra: „Schiller napsal svou měšťanskou truchlohru („bürgerliches Trauerspiel“) v roce 1784, my jsme k naší úpravě dostali odvahu až o dva a půl století později. Schiller chtěl dobu, ve které žil, usvědčit z přetvářky, my se jí chceme pouze vysmát. Ne, masky nosíme pořád, v tom jsem se skutečně nikam neposunuli, a milujeme stejně marně a zoufale, jenom smát se umíme o něco cyničtěji. Divadlo, které se dokáže brechtovsky odcizovat, aby se dokázalo o to úlisněji přitulit, je výzvou, které nelze odolat. Je to jízda na plný plyn a snad až do pekla. Nasednete?“ 

Premiéra 11.6.2021 na hlavní scéně v režii Ivana Krejčího.
Délka představení 2:05 s přestávkou.

 • Obsazení a tvůrci

  Osoby a obsazení:

  MLADÝ WALTER --- Kryštof Bartoš
  STARÝ WALTER --- František Staněk
  MILLEROVÁ --- Kamila Sedlárová
  MILLER --- Filip Richtermoc
  LUISA --- Anna Peřinová
  WURM --- Jiří Zapletal
  MILFORDOVÁ --- Lucie Andělová
  VON KALB --- Jan Bílek
  SLUHA --- Josef Čepelka
  OPOVĚDNÍK --- Jakub Tvrdík

  HUDEBNÍCI:
  Vladimír Šrámek / Diana Opanasjuková (kytara)
  Lukáš Hrubeš / Jan Kočnar (klávesy) 
  Tomáš Votava / Filip Kuchárik (bicí) 
  Michaela Vrzalová / Petr Dlabola (baskytara)
   

  Tvůrčí tým:

  Překlad: Josef Balvín
  Scéna: Milan David
  Kostýmy: Marta Roszkopfová
  Hudba: Ondřej Švandrlík
  Dramaturgie: Martin Satoranský
  Režie: Ivan Krejčí
  Asistent režie: Tomáš Vůjtek
   

   

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky