Radúz a Mahulena

Julius Zeyer

„Radúze, ty nevíš, čím mně jsi, ty moje duše! Jsi bratrem mým, mým otcem, matkou, vším! Mé srdce přetékalo něhou od dětství a nikde, nikdy nenašla moje láska ohlasu, až ty jsi přišel, jak ta hvězda v soumraku. Ty, Radúze, jsi celou mojí rodinou, jsi domovem mým. Bez tebe jak ten kámen jsem, slepá, hluchá, mrtvá.“

Slavné české poetické drama, které na motivy slovenské pohádky napsal Julius Zeyer v roce 1896, se vrací na jeviště Klicperova divadla. Radúz a Mahulena - příběh o mladém magurském princi, který se vydal na iniciační cestu za dobrodružstvím, hledat snové země, o kterých slýchával vyprávět, nevěda, že překračuje hranice nepřátelského státu. A tatranské princezně, která září jako paprsek v temných, chladných a krutých horských mlhách. Příběh o lásce, která si neúnavně razí cestu navzdory státním zájmům, přes odpor rodičů, překonává kletby a kouzla. O Mahuleně, která pro lásku obětuje vše – domov, rodinu i lidskou podobu a o Radúzovi, který musí překonat nenávist královny Runy a dusivou lásku královny Nyoly, kterého dostihne zlá kletba a zhojí jej jen nezlomná láska a krev  jeho milované Mahuleny.  

Vraťte se do časů magických příběhů a báchorek, oslavujte s námi lásku, čistotu a dobro, které vždy dokáže porazit nenávist, nechte se unést krásou Zeyerova jazyka a připomeňte si jedno ze základních děl naší národní dramatické literatury, které se od své premiéry v roce 1898 znovu a znovu vrací na česká jeviště. 

Inscenace Terezy Karpianus vás zavede do světa bájné Tatry, kde se dodržují prastaré rituály, kde se proklíná, čaruje a vzývá matka země, kde se s nepřáteli zachází s vášnivou krutostí a do světa moderní Magury, kde si s kouzly a magií přírody nikdo neví rady a raději by je zlikvidoval, než přijal za své. Naštěstí jsou tu statečná srdce, která se nebojí riskovat.

 „Mahuleno, což ti se loučí, již se milují? Já miluji tě, slyšíš? Ne proto jen, že jsi mě zachránila, ne proto jen, že pro mě trpěla jsi, ne pro tvé velké smilování, ó ne, ó ne, já miluji tě proto, že ... nuž, nevím proč, a vím jen, že tě miluji!“

Premiéra 26. května na hlavní scéně Klicperova divadla v režii Terezy Karpianus.
Délka představení 2:25 s přestávkou.

Upozorňujeme, že v představení jsou používané laserové světelné efekty.

 • Obsazení a tvůrci

  Osoby a obsazení:

  Stojmír, král tatranský --- Jan Sklenář
  Runa, jeho žena --- Kamila Sedlárová
  Mahulena, jejich dcera --- Natálie Holíková
  Prija, jejich dcera --- Sára Venclovská
  Živa, jejich dcera --- Anna Peřinová (původně Týna Andělová Průchová)
  Radúz, královic magurský --- Kryštof Bartoš
  Královna Nyola, jeho matka --- Helena Korejtková
  Radovid, sluha Radúzův --- Jiří Zapletal
  Přibyna, důvěrník Stojmírův; mrtvý král --- Josef Čepelka
  Vratko, dřevorubec --- František Staněk
  Sluha v obou královstvích --- Lubor Novotný
  Pohádka --- Martina Eliášová, Lenka Loubalová a Marie Kleplová
   

  Tvůrčí tým:

  Režie: Tereza Karpianus
  Dramaturgie: Marie Nováková
  Scéna: Jan Štěpánek
  Kostýmy: Zuzana Mazáčová
  Hudba: Jiří Hájek
  Hlasová spolupráce: Eva Spoustová

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky