Klášterní ulice

Eugene Labiche - David Drábek

aneb To je vražda, hopsala!

„Sapristi, to mám ale žízeň!“

Ke stému výročí vzniku Československé republiky dovolil si náš ansámbl secvičiti aktovku jistého Labiche. Přesunuli jsme její děj z Paříže do nám bližší Prahy, avšak komediální hrot tím nijak neotupili, ba naopak! 

Hlavní hrdina, pan Koldinský, spořádaný měšťan a vzorný manžel, si z kopýtka vyhodí jen při výjimečných příležitostech. Právě takovou je oslava vzniku nové Československé republiky. Zážitků mnoho, vzpomínky žádné, praví klasické mejdanové heslo. Když se ale probudíte s kocovinou, suchem v hrdle, totálním oknem a druhou osobou ve vaší posteli, není to úplně v pořádku. 

Výhodou je samozřejmě možnost společné rekonstrukce včerejší noci, jenže namísto smíchu z historek, kterými se jednou budete rádi chlubit kamarádům, se dostaví děs. V novinách se objeví zpráva o noční vraždě mladé uhlířky a vy společně nacházíte po kapsách čím dál více jednoznačných důkazů, spojujících vás s tímto zločinem. A aby toho nebylo málo, slídí kolem dotěrný sluha, zvědavá žena a její vlezlý bratr! 

A jak bude takové ráno vypadat o sto let později? V roce 2018? V den po prezidentských volbách? Bude kocovina pana Koldinského ze slavení a nebo ze zapíjení smutku? Masaryk nebo Zeman? Adina nebo Bohdalka? Emanuel Moravec nebo Václav Moravec? Noviny nebo mobily?

„Zase to uhlí! Vždycky se znovu objeví, jako krvavá skvrna Macbethovi! Už nikdy v životě nebudu zabíjet uhlířky! Člověk se strašně ušpiní!“

Premiéra 12. května na hlavní scéně Klicperova divadla v režii Davida Drábka.
Délka představení 1:55 s přestávkou.

 • Obsazení a tvůrci

  Osoby a obsazení:

  Bartoloměj Koldinský, rentiér - Miroslav Zavičár
  Franz Luňák - Filip Richtermoc
  Quido Kouba, švagr pana Koldinského - Jakub Tvrdík
  René Praus, sluha pana Koldinského - Jan Vápeník
  Anna-Mazura, žena pana Koldinského - Martina Nováková / Zora Valchařová Poulová
   

  Tvůrčí tým:

  Režie: David Drábek
  Překlad: Oskar Batěk
  Hudba: Darek Král
  Scéna: Petr Vítek
  Kostýmy: Tomáš Kypta
  Dramaturgie: Ladislav Nunvář

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky