Doma, jsem zlato!

Laura Wade

„Pořád si říkám, že nám brzy musí přijít dopis, kde bude stát: Štěstí je pořád ještě na příděl, aby bylo jasno!“

Judy je dokonalá žena. Její domácnost je čistá i v tom nejzapadlejším koutku, košile jsou vždy perfektně vyžehlené, jídlo navařené, a když se manžel Johnny vrátí udřený z práce, čeká na něho koktejl a nahřáté papuče. Perfektní domácnost jak z reklamy z padesátých let. Dokonalý život v dokonalé době. Až na to, že je rok 2021. Judy se však rozhodla mít dokonalý domov, ať to stojí, co to stojí. Je však možné žít ve snu, aniž bychom tak ublížili našim blízkým? 

Svižná, chytrá komedie z pera úspěšné britské dramatičky Laury Wade se zabývá postavením mužů a žen ve společnosti, to vše v nádherné retro estetice padesátých let. Tato hra se s lehkostí a humorem zamýšlí nad touhou dnešního člověka opustit složitý svět plný stresu a zmatku a vrátit se do doby, kdy vše mělo jednoduchá a jasná pravidla a věci byly nablýskané a krásné. Autorce se pomocí vtipných dialogů a skvěle napsaných postav nejen podařilo oživit nádherný svět idealizované minulosti, ale též se rafinovaně dotknout palčivých problémů, které trápí člověka v dnešní přetechnizované a chaotické době. Hra slavila v Anglii obrovský úspěch a získala celkem pět nominací na nejprestižnější britskou divadelní cenu Laurence Oliviera, včetně té za nejlepší novou komedii.

Slovo režiséra: „Jak krásné by bylo utéct a vytvořit si nový, lepší svět. Ale jak se zbavit jednou provždy toho starého, který nám nedá spát? Doma, jsem zlato je skvěle napsaná současná hra, která se spouští do hlubin niterního světa, který je zmítán touhami i strachem z vlastního života. Zoufalá honba za štěstím zde odkrývá naši směšnost i tragičnost.”

Premiéra: 26. února 2022 na Hlavní scéně v režii Jana Holce
Délka představení 2:45 s přestávkou.

Upozornění: Z důvodu naplnění režijního záměru se v představení kouří cigareta.

 • Obsazení a tvůrci

  Osoby a obsazení:

  Judy --- Lucie Andělová
  Johnny --- Jakub Tvrdík 
  Fran --- Natálie Holíková 
  Marcus --- Michal Lurie
  Sylvia --- Martina Nováková
  Alex --- Michala Gatialová

  Tanečník --- Daniel Zhouf / Martin Poledno
   

  Tvůrčí tým:

  Režie: Jan Holec
  Dramaturgie: Martin Satoranský
  Překlad: Ester Žantovská
  Scéna: Ján Tereba
  Kostýmy: Helena Tavelová
  Hudba: David Hlaváč
  Choreografie: Michal Necpál

   

 • Kalendář

  Datum Inscenace Scéna Vstupenky